Працюємо, щоб притягнути до відповідальності кожного винного у скоєнні воєнних злочинів, - харківська слідча поліції Ірина Базаєва
Старша слідча відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту слідчого управління ГУНП в Харківській області Ірина Базаєва нині займається розслідуванням злочинів, вчинених окупантами в місті Ізюм.
Після закінчення Харківського національного університету внутрішніх справ у 2018 році Ірина приєдналася до лав поліції. Свою професійну діяльність вона розпочинала в оперативних підрозділах, але згодом зрозуміла, що її покликання — слідство.
У слідчому відділі Ірина займалася розслідуванням загальнокримінальних злочинів. Однак з початком повномасштабного вторгнення її професійний шлях змінився:
«Я вирішила перейти до підрозділу, який займається розслідуванням злочинів, скоєних військовими російської федерації на території Харківщини. Я зрозуміла, що в цей час повинна бути саме тут».
Постійний ризик, ненормований графік, моральна та фізична напруга — щоденна складова життя капітана поліції у прифронтовому місті. Цілодобові чергування, виїзди на місця трагедій та ворожих обстрілів, збір і фіксація доказів воєнних злочинів, призначення експертиз, опитування потерпілих, надання їм допомоги — так виглядають її будні.
Поліцейська зізнається, що найважче — щодня стикатися з людським горем, бачити руйнування й загибель людей:
«Це виснажує, адже за кожним протоколом — людина, якій ця війна завдала болю та страждань. Ми працюємо безпосередньо з потерпілими, і завдяки їхнім свідченням встановлюємо винних».
Слідча пригадує один із найважчих виїздів — на місце обстрілу гіпермаркету «Епіцентр»:
«Коли ми приїхали туди - все палало, люди в паніці бігали. Треба було відкласти емоції, зібратися й почати діяти. Загиблі лежали просто на асфальті, а ми розуміли, що всередині ще залишаються поранені й загиблі — приміщення продовжувало горіти. Було дуже важко морально, але ми згуртувалися та оперативно розпочали роботу — допомагали постраждалим і фіксували всі обставини».
Нині Ірина займається розслідуванням злочинів, вчинених окупантами в місті Ізюм.
«Одна з таких справ — катівня в будівлі Ізюмського районного відділу поліції. Там окупанти влаштували тортури для цивільного населення. Людей утримували в підвалі, у так званому “ізоляторі тимчасового тримання”. Там були облаштовані електропристрої та дроти, якими катували та допитували місцевих мешканців. Наразі нам відомо про понад 100 постраждалих цивільних».
Віра в перемогу та почуття справедливості — головні чинники, які допомагають Ірині продовжувати свою важливу справу:
«Я вважаю, що робота слідчих — це відповідальність перед історією, державою та всім суспільством».
Ірина вірить у Перемогу України. Разом із колегами вона ретельно документує кожен воєнний злочин, щоби винні були притягнуті до відповідальності — як у національних судах, так і у міжнародних трибуналах. Вона робить це заради майбутнього — мирного й щасливого — для кожного українця.
Відділ комунікації
поліції Харківської області